Choď na obsah Choď na menu
 


Zaujímavá choroba:Orthorexia nervosa

29. 1. 2011

Obrázok

 

Určite každý z nás sa snaží byť zdravý. Ale nepreháňame to? Niekedy určite. Snažíme sa byť tak veľmi zdravý, až je to neuveriteľne škodlivé. Práve o tom je táto veľmi zaujímavá choroba- Orthorexia nervosa. Začiatok je príšerne jednoduchý. Uvedomíme si ako nezdravo sa správame. A tak to chceme zmeniť. Začiatky sú ešte pomerne dobré. Ale neskôr sa to dostane do závislosti. Začnete si to brať veľmi prísne. Nemôžeš to a ani to. Dokonca si výlúčite obľúbené aktivity a jedlá len preto, že sa vám to nezdá zdravé. A presne toto je táto choroba. Neškodná starostlivosť sa mení na obrovskú závislosť. Proste si vytvoríte nový životný štýl. Dnes je to obľuba pri dnešných týnedžerkách. Jedia jedlo a potom si zrátajú kalórie a cvičia ako o život. Ale to sa blíži k anorexii. Späť k našej téme. Slovo "orthos" pochádza z gréckeho pôvodu čo znamená správna a slovo "orexis" znamená chuť. Ak zjedia niečo čo si zakázali, začnú mať výčitky svedomia a cítiť sa príšerne. Touto chorobou trpia najčastejšie veľmi sebavedomí ľudia ktorý si chcú dokázať že zvládnu niečo, čo ostatný nedokážu. Je to veľmi zaujímavé pretože si myslia že robia niečo správne a pritom je to niečo zlé. Ak máš teraz strach, že touto chorobou trpíš i ty, urob si tento kratučký Bratmanov test:

 

 • Tráviš viac než 3 hodiny denne premýšľaním o svojej strave?
 • Plánuješ si pokrmy na niekoľko dní dopredu?
 • Je pre teba nutričná hodnota vašich pokrmov dôležitejšia než potešenie z vlastného jedla?
 • Znížila sa kvalita tvojho života so zvyšovaním kvality tvojho stravovania?
 • Stala si sa postupom času na seba prísnejší?
 • Zvýšilo zdravšie stravovanie tvoju sebaúctu?
 • Vylúčila si zo svojho jedálnička svoje obľúbené pokrmy a nahradila ich "správnymi"?
 • Máš pocit viny, keď svoju diétu porušíš? (tým sa myslí stravovanie)
 • Cítiš vlastné uspokojenie, keď sa stravuješ zdravo?

  Ak si na 4-5 povedala áno tak sa zmierni. A ak si na všetko povedala áno, tak sa Orthorexia týka aj teba.

  Zdroj: devil-girl.estranky.sk  By Niki

 •  

  Komentáre

  Pridať komentár

  Prehľad komentárov

  No problem

  (narcis, 19. 3. 2011 18:32)

  Hold na podobnom principe fungujem uz 3 rok a neviem si to vynachvalit..ale na dovazok si sem tam doprajem aj oblubene jedlo..ale zapijem prehanadlom..

  Je to tak

  (Michal, 6. 3. 2011 9:03)

  Tiež som sa do toho dostal "nevinne". Presviedčal som sa,akú správnu vec pre svoje telo a zdravie robím. No prerástlo ma to-začali problémy s kĺbami (chýbali niektoré minerály a vitamíny), neskutočne bolela hlava, aj žalúdok blbol. Už to nerobím. A som úplne fit. Telesne, psychicky aj zdravotne.